TR | EN

Dondurmanızın keyfini çıkarırken size lezzetli bir hikaye anlatalım ister misiniz ?

Hikayemiz

Bundan 30 sene önce ilkbahar aylarında bir Çeşme sabahında sakız ve deniz kokusu içinde bir efsane doğdu. Şimdi çilek kırmızısından fıstık yeşiline her rengi var ama küçükken sarışınmış. Zaman geçti çıktı çimen kokan tepelere uçurtmasını saldı Alaçatı’nın rüzgarına. Meyvelerin en tazesini, sütün en nefisini de böyle keşfetti. Tahmin edersiniz ki çabucak büyüdü. Büyüdü büyümesine de kalbi hep çocuk kaldı. Aldı eline kepçesini, külahını koyuldu lezzet yoğurmaya ve insanları çağırmaya. İşte böyle başladı Veli Usta efsanesi. Çeşme’de kime sorsan Veli Usta’yı gösterdi, kim ismini duysa yüzüne bir tebessüm yayılıverdi. Dondurmayı yalnız çocuklar yer diye kim demiş bilmiyoruz ama dondurmanın Veli Usta’sı: ‘Dondurma mideye değil kalbe gider, o yüzden her kalpte, lezzetli bir dondurmaya yaşı mevsimi olmadan yer vardır.’ demiş, ne de güzel söylemiş.

Aradan onca zaman geçti dünya değişti, insanlar değişti Veli Usta’nın lezzet sırrı değişmedi. 30 yıl önce çocuk iştahıyla Veli Usta’nın dondurmasının tadına bakan küçükler yıllar sonra aynı külahı eline alıp tekrar çocuk oluverdiler. Alışkanlığımızdır, biz Çeşmeliler geleni hep sıcak ağırladık. Türkiye’nin, dünyanın her yerinden gelen misafirlerimizi hep tatlı bir Hoşgeldiniz’le karşıladık onlar da hep sıcak bir gülümsemeyle ayrıldılar.

1983-Veli Usta’yı 1983 yılından itibaren  Türkiye’nin dört bir köşesinden Çeşme’ye gelenler doğal lezzetler diyarı olarak tanıdılar. Çeşme Şantiye plaj evlerin’ de 10 m2 lik bir dükkanda  tek bir dondurma dolabı ve dondurma makinesi ile misafirlerini ağırlamaya başlayan Veli Usta; aradan geçen yıllar içinde Veli Usta hayranlarının desteğiyle, hızla ve emin adımlarla büyüdü.

1994- İlk  şube   1994 yılında Ilıca’da tek bir yer Veli Usta severlere yetmediği için   açıldı.

2001-Veli Usta zaman içinde ve müşterilerinin talepleri doğrultusunda klasik "dondurmacı dükkanı" olmaktan çıkarak, kafe pastane konseptine geçiş yaptı.

2001-2013 - İzmir ve Çeşme'de 8 şube daha açıldı

2013- Artan bayilik taleplerine istinaden üretim tesisi kuruldu.   

2016-2016 yılının Ağustos  ayında fauna ve florası keçi sütünün kalitesi bakımından geniş olan, organik tarımın göz bebeği İzmir’in Sakin beldesi  Seferihisar’a komşu Urla Bademlerde 7000 m2 üzerine, kendi enerjisini kendi karşılayan, taştan ve ahşaptan  yeşil bir üretim tesisi kurdu.

Ailemiz

Veli Usta, efsane olmanın bilincini yaşayan ve yaşatan herkesi ailesine katmayı gönülden ister. Çünkü biz biliriz ki mutluluk paylaştıkça çoğalır. Biz külahlara yalnızca taze dondurma değil yıllarca erimeyen bir dostluk doldururuz. O yüzden bizi seven ve bizimle birlikte yürümek isteyen herkesi her zaman Veli Usta’ya bekliyoruz. Adrese gerek var mı kime sorsanız gösterir.

Bir dondurmacı sıcak olur mu demeyin. Veli Usta’nın lezzeti ve dostluğu senelerce hatırlanır. Ne de olsa dondurma ve tatlı yapmaya, mutluluk dağıtmaya aşık böyle bir marka nasıl dostunuz olmasın? Meyvenin en tazesini, sütün en lezzetlisini bilen dostunuz bu işte nasıl usta olmasın?

Başarımız

Veli Usta, Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan 9 farklı şubesi ve 6 satış noktası ile tatlıya, dondurmaya neşesini katan 200’den fazla güzel insanla birlikte mutluluk dağıtmaya devam ediyor. Her çalışanına işe başlamadan şöyle tembihliyor: ’Hobin işin olacak, keyifle başlayıp keyifle bitireceksin, en mühimi de önce kendin beğeneceksin.

Veli Usta binlerce ferdi olan bir lezzet ailesi olarak büyümeye devam ediyor. 1983 yılında kurulan bu ailede o yıllardan beri yüzünde çiçekler açan herkese yer var. İlk olarak Çeşme’de 10m² lik bir dükkanda açılan Veli Usta 1994 yılında yine Çeşme’de ilk şubesini açmış, bunu diğerleri takip etmiştir. Çeşme, doğası gereği yaz aylarında binlerce insanın akınına uğrar ve her yaz binlerce yeni insan Veli Usta lezzeti ile tanışır. Haliyle bu lezzeti kendi yörelerine tanıtmak ve taşımak isteyen tatlı ve dondurma gönüllülerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu talebi karşılamak için ise Veli Usta 2016 yaz aylarında İzmir/ Seferihisar’da bir üretim tesisi açarak bu yoğun talebe karşılık vermek arzusunda.

Sırrımız

Zincir tatlı ve dondurma markalarının aksine Veli Usta olarak, lezzeti değişmeyen tarifiyle aceleye gelmeden en doğal haliyle devamlı kılmayı istemekteyiz. Bizi efsane yapan tariflerimizden vazgeçmeden teknolojinin de yardımıyla gerçek dondurma keyfini yaşatmak en büyük arzumuzdur. Bu yüzden de Veli Usta’ya uğradığınızda muhtemelen önünde karşılaşacağınız uzun kuyruktan dolayı lütfen şimdiden kusurumuza bakmayın. Ama sakın ola ki endişe etmeyin eline bir külah aldıktan sonra yüzüne vanilya kokusu içinde taze bir bahar gelmeyeni biz henüz görmedik.

 

Sabah gün ağarmadan çıkarız tarlaya, güneşin ilk ışıklarında renklere bürünen meyvelerden en parıldayanlarını, bize göz kırpanlarını toplarız toprak kokan ellerimizle. Sepete düşen her meyve, sağılan her süt çiftçilerimizin elinden modern üretim tesislerine ulaşır ve doğal meyvelerden dondurma, taze sütten tatlılar yaparız. 

Yukarı Çık